Paczka a przesyłka – różnice

Najczęściej, słów paczka oraz przesyłka używa się zamiennie, jako synonimów. Okazuje się jednak, że jest to duży błąd, ponieważ oba pojęcia zupełnie się od siebie różnią, a już na pewno nie są równoznaczne! Owszem, dość często wychodzi, że przesyłka równa jest jednej paczce i to właśnie z tych formalnych przyczyn, warto orientować się, w jaki sposób powinno się odpowiednio interpretować regulaminy oraz cenniki. Słowa te należy bowiem rozróżnić. Nie rozumiejąc ich definicji i dokonując wielu wysyłek w ciągu tygodnia, można tylko działać na swoją szkodę.

Co oznacza słowo „paczka”?

Jeśli mówi się o paczce, zwłaszcza na stronach internetowych firm kurierskich oraz w cennikach ogromnych firm, jak Poczta Polska, mówi się o pojedynczym, zapakowanym przedmiocie. Paczka nie będzie oznaczać więc niczego więcej, niż jednej sztuki. Mianem paczki określimy zatem jedno pudełko, odpowiednio zabezpieczone folią lub papierem pakowym, które będzie wysyłane do adresata.

Jaka jest więc definicja przesyłki?

Mianem przesyłki możemy określić natomiast zbiór czy kilka paczek, części czy opakowań, w ramach jedne usługi. Może się więc okazać, że pod pojęciem przesyłki będzie się kryła wysyłka kilku par butów – każdej z nich w innym kartonie. Jeśli jednak firma kurierska podejmie się dostarczenia jej do klienta sklepu obuwniczego w jednym dniu, mamy tutaj do czynienia z jedną przesyłką. Zazwyczaj, ograniczenia co do ilości paczek, które kryją się pod jedną przesyłką, znajdują się w regulaminach takich firm kurierskich. Większość firm wyznacza jakieś trudne do osiągnięcia limity, a więc chociażby tysiąc czy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć elementów paczek.

W jaki sposób zrozumieć różnicę?

Wydaje się, że najłatwiej różnicę pojąć, dzięki przykładowej wysyłce sprzętu komputerowego. Kiedy okazuje się, że mamy odpowiednio duży karton i wszystko zmieścimy do niego, wysyłamy jedną paczkę. Zgodzimy się jednak, że może być to nie do końca bezpieczne dla naszego komputera, więc bezpieczniej byłoby rozdzielić dostawę na kilka elementów jednej przesyłki np. oddzielnie monitor i jednostkę stacjonarną czy też akcesoria, jak myszka i klawiatura.

O serwisie

Wszystko na temat usług kurierskich i nie tylko! 

Zapraszamy do czytania.

Kontakt

Kraków

888-888-887

kontakt@transclean.com.pl

Galeria